Wybór mebli do salonu w stylu indyjskim
Dodano: 28 cze 2022
Przy doborze indyjskich mebli kolonialnych do salonu bierzemy pod uwagę przede wszystkim dwie bryły, których obecność w tego typu pomieszczeniu jest absolutną podstawą – komoda RTV i stolik kawowy. Oczywiście aranżacja salonu może zostać zupełnie subiektywnie uzupełniona innymi rodzajami mebli typu: komody (jeśli szafka RTV nie jest dla nas wystarczająco pojemna), szafki na płyty CD, DVD lub Blu-ray (z uwagi na fakt, iż z reguły to właśnie w salonie stoi sprzęt audio-video), stojaki na wino, barki czy witryny. Kluczem jest jednak to by nie przesadzić z dużą ilością mebli na ograniczonej przestrzeni, gdyż salon co do zasady jest pokojem, w którym wypoczywamy, relaksujemy się wspólnie z rodziną czy znajomymi. Jest to też swoiste centrum domowej rozrywki, w którym słuchamy muzyki czy oglądamy ulubione filmy. Nie chcielibyśmy więc, by tego typu pomieszczenie było w niepotrzebny sposób nadmiernie i przesadnie urządzone.
Jak wybrać indyjskie meble kolonialne do salonu?
Wróciwszy jednak do meritum – komoda RTV i stolik. Bryły te w kontekście mebli kolonialnych możemy rozważać przez pryzmat różnorodnej stylistyki, wykończenia i kolorystyki. W meblarstwie indyjskim istnieje bowiem wiele nurtów inspirowanych różnymi epokami i tradycjami rzemieślniczymi z wielu stron świata. Najbardziej tradycyjne wydają się być indyjskie meble kolonialne w klasycznej stylistyce, która w przypadku mebli skrzyniowych (komód, szafek RTV, witryn) sprowadza się do zastosowania cokołu u podstawy bryły, frezowanego wieńca przy jej szczycie oraz delikatnych akcentów w postaci tłoczonych czy rzeźbionych frontów na drzwiczkach lub szufladach. W przypadku stolików kawowych i ław indyjskich klasycyzm przejawia się w wykorzystaniu giętych nóg w stylu opium, bądź nóg toczonych, okrągłych z elementami frezowania.
Ciekawą alternatywą dla klasycznych mebli, które w swym wykończeniu stawiają na stonowany charakter, byłyby bogato rzeźbione bryły z kolekcji Arani czy Carved. Fronty komód oraz blaty stolików w tychże kolekcjach przepełnione są ręcznie wykonanymi, misternie poprowadzonymi rzeźbieniami z częstokroć obecnymi równocześnie, ręcznie malowanymi ornamentami. Całość zabiegów sprawia, że każdy z rzeźbionych mebli indyjskich jest prawdziwym unikatem, jedyną w swoim rodzaju perełką.
Dla wielbicieli bardziej rustykalnego nurtu w meblarstwie klasycznym idealną propozycją byłyby meble, które w dużym stopniu wykorzystują metaloplastykę przy konstruowaniu brył mebli. Wstawki z metaloplastyki są obecne na frontach drzwiczek w komodach czy w blatach stolików kawowych.
Modernizm w meblarstwie kolonialnym
Swoistym przeciwieństwem dla klasyki scharakteryzowanej powyżej byłby styl nowoczesny, modernistyczny. W nurcie tym nie ma mowy o jakichkolwiek cokołach, wieńcach, frezowanych bądź rzeźbionych elementach. Modernistyczne meble kolonialne to skoncentrowanie na geometrii kąta prostego, gdzie nawet klasyczne metalowe uchwyty zostały zastąpione wyżłobionym otworem umiejscowionym w dolnej części frontu szuflady, umożliwiającym jej wysuwanie. Warto zauważyć, iż w kontekście stylu modernistycznego często stosuje się rozmaite, najczęściej kontrastujące ze sobą wybarwienie – najbardziej popularne są jasne brązy i miody oraz ciemne brązy i mahonie. Nowoczesne szafki pod telewizor to proste, nieskomplikowane bryły skrzyniowe wyposażone w szuflady i otwarte wnęki na sprzęt RTV ułożone konstrukcyjnie w rozmaitej konfiguracji w zależności od modelu – dla przykładu zdarzają się modele z 6 szufladami i 1 otwartą wnęką, jak również z 4 szufladami i 2 wnękami. Stoliki zaś w tym przypadku to równie nieskomplikowane meble, z blatami w formie kwadratu lub prostokąta umiejscowionego na prostych nogach, zazwyczaj o grubości co najmniej kilku cm dla uwydatnienia masywności danej bryły.
Meble do salonu z drewna mango
Abstrahując od indyjskich mebli kolonialnych z litego drewna palisandru indyjskiego i akacji indyjskiej pojawiających się w przypadku powyżej scharakteryzowanych nurtów stylistycznych, osobne miejsce na komentarz należy się meblom egzotycznym z litego drewna mango, które z roku na rok zdobywają coraz większą popularność za sprawą dużej plastyczności obróbki tego gatunku drewna, dzięki czemu meble te w procesie użytkowania przez Klienta są bardzo łatwe w utrzymaniu i konserwacji. Drewno mangowca indyjskiego wykorzystuje się głównie przy produkcji industrialnych mebli w stylu loft – meble te posiadają naturalny odcień drewna, surowe wykończenie, zazwyczaj są dodatkowo przecierane i bielone dla uzyskania naturalistycznego efektu. Same bryły mają dość modernistyczny charakter, podobnie jak nowoczesne meble z drzewa różanego.
Czymś zgoła odmiennym są przecierane pastelowymi kolorami, rzeźbione bryły inspirowane nurtem shabby chic. Fantazyjnie zastosowana kolorystyka rozjaśni każdy salon, czyniąc go unikatowym pomieszczeniem w przekroju całego domu. Atuty te sprawiają, że kolorowe meble z litego drewna mango doskonale wpiszą się również w koncepcję aranżacji pokoju dziecięcego lub młodzieżowego.
Jak widać meble kolonialne indyjskie oraz różnorodne nurty w meblarstwie kolonialnym są zaprzeczeniem nudy, dzięki czemu wiernie oddają bogactwo kulturowe tego regionu.