Jak zaaranżować przedpokój w stylu kolonialnym?
Dodano: 22 kwi 2022
Wiatrołap i przedpokój w stylu kolonialnym są pomieszczeniami bardzo specyficznymi w kontekście aranżacyjnym, gdyż do urządzenia tych wnętrz podchodzi się z czysto funkcjonalnego punktu widzenia. Są to z reguły stosunkowo niewielkie przestrzenie, w których każdy element musi mieć konkretne, praktyczne zastosowanie. Najpopularniejszymi bryłami stosowanymi przy urządzaniu przedpokoju są: – ławka, kufer lub inne siedzisko umożliwiające wygodne zakładanie i ściąganie obuwia; – wieszak ścienny, na którym zawiesimy nasze wierzchnie okrycie po przyjściu do domu; – konsola, która będzie nam służyć jako poręczny mebel do odłożenia kluczy czy przyniesionej korespondencji – najczęściej jest to bryła z szufladami i opcjonalnie również z półką; – lustro, w którym przejrzymy się przed wyjściem z domu.
Aranżacje przedpokoju z meblami kolonialnymi – przykłady
Stosując w/w kolejność przy jednoczesnym odwołaniu się do stylistyki kolonialnej, w pierwszej kolejności omówione zostaną bryły mogące uchodzić za siedzisko, a więc meble takie jak ławki, kufry, skrzynie, pufoskrzynie. Z oczywistych względów meblem najbardziej predestynowanym do wiatrołapu jest ławka kolonialna, która w przekroju konstrukcji może przybierać różne formy: od prostej ławki z bocznymi oparciami z poduszką wiązaną do siedziska po modele wyposażone w dodatkowe, funkcjonalne elementy takie jak szuflady czy schowki umiejscowione pod siedziskiem. Podobną funkcję może spełniać tapicerowana pufoskrzynia lub indyjski kufer – bryły pozbawione bocznych oparć, ale posiadające znacznie większą pojemność pod wiekiem. W przypadku kufra musimy jednak pamiętać, iż jest to mebel o multi funkcjonalnym charakterze – może być sprowadzony do roli oryginalnego stolika kawowego w salonie, skrzyni na pościel w sypialni czy właśnie unikatowego siedziska w przedpokoju.
Wieszak ścienny jest nieskomplikowaną bryłą sprowadzoną do postaci solidnej deski z litego drewna egzotycznego takiego jak palisander indyjski czy egzotycznego mango, na której umiejscowione zostały żeliwne haki do zawieszania ubrań. Jeśli chodzi o aranżacje z meblami kolonialnymi, nie może w nich zabraknąć wieszaka ściennego. Zasadniczą kwestią jest zatem jaką ilość haków uznamy za niezbędną oraz na jaki styl wykończenia postawimy – klasyczny wieszak z drzewa różanego wybarwiony w jasnym lub ciemnym odcieniu brązu czy też model w bardziej loftowym wydaniu wykonany z mangowca indyjskiego.
Konsola kolonialna to mebel o stosunkowo niewielkich rozmiarach, za to bardzo ustawny – idealnie wpisujący się w przekrój niewielkiego i zazwyczaj wąskiego pomieszczenia jakim jest przedpokój lub wiatrołap. Każdy przedpokój w stylu kolonialnym powinien mieć konsolę kolonialną. Konsola umiejscowiona obok siedziska, wyposażona w przestrzenne szuflady sprawi, iż nie będziemy sobie zadawać pytania o to gdzie odłożyć klucze, listy czy inne podręczne, niewielkich rozmiarów przedmioty które na co dzień nosimy w kieszeniach płaszcza czy kurtki. Wachlarz wyboru konsol kolonialnych ze względu na materiał – drewno wykonania oraz wykończenie jest niesamowicie szeroki – od brył klasycznych, przez modele modernistyczne, industrialne, loftowe po przepiękne przecierane meble inspirowane stylistyką shabby chic.
Niezbędny element aranżacji przedpokoju
Aranżacje wnętrz z meblami kolonialnymi zawsze mają charakterystyczne lustro kolonialne, a więc mebel, bez którego ciężko wyobrazić sobie współcześnie zaaranżowany przedpokój. W przypadku tego rodzaju mebla możemy postawić na proste, modernistyczne ramy licowane do kąta prostego lub misternie rzeźbione modele, które stylowo podkreślą wystrój wnętrza. Alternatywą byłyby rustykalne ramy z palisandru indyjskiego wykorzystujące ciemne wstawki z metaloplatyki czy ażurowe lustra z ramą z litego drewna mango reprezentujące egzotyczny, wręcz orientalny charakter meblarstwa kolonialnego.